Top Wood Windows, s. r. o.

 

FIRMA > Odborné články > Okna a jejich výměna

Okna a jejich výměnaV dnešní době, kdy ceny energií pro výtápění objektů stále rostou, je potřeba hledat způsob, jak spotřebu těchto energií snižovat. Nikdo asi nepochybuje o tom, že největší úniky tepla z obytných místností jsou přes stará okna, která málo těsní. Největší tepelné ztráty registrujeme přes sklo.

Řešením je proto výměna starých oken a dveří za nová, kvalitní okna a dveře i izolačním dvojsklem či trojsklem, která budou úniku tepla co nejvíce zabraňovat. Rozhodující je volba konstrukčního materiálu nových oken. Na výběr je ze čtyř druhů materiálů: dřevěná, hliníková, plastová a kombinovaná. Nejvíce se v současné době prosazují dva druhy oken a to okna plastová a dřevěná. Plastová okna jsou vhodná tam, kde nejsou požadovány vysoké estetické nároky, případně tam, kde není možné okna řádně udržovat. Jejich jedinou předností je v současnosti pořizovací cena, která odpovídá užitné hodnotě a životnost okna. Naopak dřevo je považováno za klasický materiál pro výrobu oken. Jeho energetická náročnost při výrobě je nejnižší ze všech uvedených materiálů. Jedná se o ryze přírodní, ekologický a obnovitelný materiál. Tepelné zvukové a protipožární vlastnosti jsou ze všech materiálů u dřeva nejlepší. Stejně tak mechanické a fyzikální vlastnosti dřeva nelze s jiným materiálem docílit. Pro výše uvedené úspory energií se stále okna vylepšují. Trendem jsou dřevěná termo okna se silnějším rámem 84 mm a izolačním trojsklem.

Za zmínku stojí vzpomenout i okna kombinovaná, například z interiéru konstrukce okna dřevěná a z exteriéru s hliníkovým opláštěním, povrchovou úpravou imitace dřeva nebo v barvě dle vzorníku RAL. Z interiérové strany můžeme tak použít zcela přírodní dřevo s povrchovou úpravou Interiér design TWW. Pokud uvažujete o výměně oken, změřte orientačně stará okna, načrtněte jejich členění, způsob otevíraní a udejte počet kusů. Takové to nákresy zašlete vybraným výrobcům oken s průvodním dopisem, kde popište své požadavky na teplo, hluk, bezpečnost, vybavenost a servis. Pokud stavíte nový rodinný dům, zašlete výrobci výpis oken a dveří z projektu. Mějte na mysli, že nejlevnější nemusí zároveň být i kvalitní i výhodné. Životnost výrobku teprve určí jeho počáteční hodnotu, proto žádejte reference a záruky výrobce.

S vybraným výrobcem či dodavatelem si sjednejte osobní schůzku, kde si upřesníte provedení, vybavení případně už i barvu nových oken. Konečné rozměry nechte zaměřit dodavatele, požadujte smlouvu o dílo, kde bude vše specifikováno. Po provedení montáže, případně dalších sjednaných prací, ještě za přítomnosti vedoucího montérů, vyzkoušejte funkčnost oken, požadujete návod k obsluze, záruční list a pak podepište předávací protokol.

Více informací naleznete na www.twwokna.cz nebo www.eurookna.tk.