Top Wood Windows, s. r. o.

 

FIRMA > Odborné články > Okna a jejich povrchová úprava

Okna a jejich povrchová úpravaDřevo jako přírodní a osvědčený materiál je nadále nejlepším materiálem pro výrobu oken a dveří. Výroba dřeva je energeticky nenáročná, snadno dostupná s obnovitelnými zdroji.

Jeho fyzikálně mechanické vlastnosti ( poměrně nízká váha, vysoká pevnost, pružnost, snadná opracovatelnost a jeho estetické vlastnosti, design ) jsou přímo ideální pro výrobu oken a dveří, tak aby obsáhli v proměnlivých evropských klimatických podmínkách, kde čtyři roční období určují značně proměnlivé teplotní rozdíly mezi exteriérem a interiérem.

Dokonale zpracované a ošetřené dřevo je schopné velmi dobře odolávat jak UV záření tak větru, dešti a sněhu.

Základem vysoké odolnosti dřevěného euro okna vůči klimatickým podmínkám je jeho komplexní povrchová úprava dřeva v kombinaci se speciálními eloxovanými hliníkovými profily ve spodní parapetní části okna, které mají za úkol dobře a rychle odvádět dešťovou vodu z okna na venkovní parapet.

TOP WOOD Windows s.r.o. ( TWW ) představila na stavebním veletrhu v Brně v dubnu 2006 nový systém povrchové úpravy dřeva ve spolupráci s evropským výrobcem barev – dánskou firmou DYRUP – GORI . základní změna spočívá ve změně systému výroby dřevěných profilů pro kompletaci okna a byla spojena s investicí nové výrobní CNC linky od renomované německé firmy Weinig v roce 2005.

Technologická změna výroby umožňuje, aby každý jeden díl budoucího rámu okna byl před zalisováním do korpusu, kompletně hloubkově ošetřen průmyslovou impregnací dřeva GORI 356 ( vodou ředitelný ekologický produkt ).

Dřevo je tak impregnováno i uvnitř rohového spoje, ještě před tím než se nanese lepidlo a díly se zalisují do budoucího tvaru okna.

Průmyslová impregnace kromě ochrany dřeva, zvyšuje i jeho odolnost vůči přijímání vlhkosti a vody.

Proces povrchové úpravy dále pokračuje v lakovně, kde se udržují předepsané parametry pro kvalitní aplikaci vodou ředitelných laků a barev. Základním parametrem je relativní vlhkost vzduch mezi 40% - 50%, teplota 22o-24oC a potřebná výměna vzduchu. Pro dobrou přilnavost všech vrstev povrchové úpravy a dlouhou životnost se musí zajistit časové stanovený vytvrzovací proces při zajištění jmenovaných parametrů prostředí lakovny.

Při nedodržení těchto podmínek se finální vrstva laku může rychle uzavřít a voda zůstává uvnitř.Životnost laku se tak snižuje.

Další vrstvou povrchové úpravy je základní barva GORI 411 s přiměřeným množstvím pigmentů dle finálního odstínu.Vyvážený poměr pigmentů mezi základní vrstvou a finální vrstvou laku GORI 897 je velmi důležitý pro dosažení jednotného kvalitního vzhledu okna.

Finální lak ( barva ) GORI 897, která se nanáší speciálním zařízením s tloušťce cca 0,3 mm je stejný jako základ - na bázi vodou ředitelného produktu.

Novinkou pro rok 2006 je jeho složení. Jedná se o vodou ředitelný akrylát s příměsí 25% polyuretanu. Tato příměs výrazně zvyšuje odolnost laku proti mechanickému poškození.

Při zachování těchto podmínek aplikace se dodavatel povrchové úpravy smluvně zavázal k záruce 5 let, bez podmínek údržby v době záruky.

Životnost povrchové úpravy lze zvyšovat používáním regeneračního balzámu na okna GORI 901.

Lokální doplňování vrstvy laku v budoucnosti je stejně jednoduché, jako běžné mytí oken.

Možnost jednoduché údržby povrchové úpravy zaručí, že desetiletí budou okna vypadat stejně, jako když jste si je zakoupili a to se u oken z umělých materiálů zaručit nedá.