Top Wood Windows, s. r. o.

 

FIRMA > Odborné články > Dřevěná okna v bytové architektuře

Vynikající fyzikálně-mechanické vlastnosti dřeva pro výrobu oken a dveří jsou v dnešní době nesporné.

Žádný s alternativních materiálů, jako je kov či kombinace plastu s kovem se jim nevyrovná. Dřevo je ryze ekologický materiál s nízkou energetickou náročností pro jeho zpracování. Nejdůležitějším faktorem zůstává vědět jak dřevo zpracovat a použít pro výrobu kvalitních oken a dveří. Jednou s nejdůležitějších stránek pro dosažení neomezené životnosti dřeva je jeho povrchová úprava.

Úkolem technologického postupu impregnace a následné úpravy dřeva je dosažení co nejvyšší odolnosti vůči klimatickým podmínkám, které se v průběhu roku výrazně mění.

V současné době se používají vodouředitelné nátěry, aby v několika vrstvách, kde finální vrstva tvoří akryl polyuretan, který je dostatečně odolný vůči mechanickým vlivům klimatických podmínek a dostatečně elastický vůči objemovým změnám dřeva z důvodu vlhkostních změn exteriéru a interiéru.

Při módním trendu bílých či jemně pastelových barev oken z exteriéru u kterých aplikace ne dřevo vůbec není žádný problém, nabízíme zároveň možnost povrchové úpravy oken v interiéru dle současného trendu.

Okna v přírodních odstínech dřeva smrku, borovice a meranti nebo v imitaci přírodního buku, olše či dubu, kde vyniká krása dřeva a může tak doplnit ostatní interiérové prvky, jako jsou vnitřní dveře, plovoucí podlahy, či dřevěná schodiště a nábytek.

Současným vrcholem vývoje oken jsou dřevěná s krycím hliníkovým profilem z exteriérové strany v různých odstínech i s možností imitace dřeva. Životnost takového okenního profilu bez údržby laku z exteriéru je shodná s životností domu. Vynikající fyzikálně-mechanické vlastnosti dřeva jsou tak využity a interiér designu dřeva je dán k dispozici plné kreativitě architektů či projektantů.

 


 

Tento článek byl zveřejněn v těchto časopisech:

 

  • Dům a zahrada, 5/07, str.108
  • Rodinný dům, 5/07, str.92
  • Rodinný dům, 11/07, str.95
  • Můj dům, 8/07, str.71
  • Pěkné bydlení, 9/07, str.141
  • Stavební noviny, 9/07, str.127